0.236 547 15 20
Ayvanın Hiç Bilinmeyen Bir Faydası Ortaya Çıktı
Kış mevsiminin vazgeçilmez meyvelerinden ayva, kalp-damar sağlığını koruyor, kanser riskini azaltıyor. Bağışıklık sistemini güçlendiren ayva aynı zamanda kilo da verdiriyor....

Kış mevsiminin vazgeçilmez meyvelerinden ayva, kalp-damar sağlığını koruyor, kanser riskini azaltıyor. Bağışıklık sistemini güçlendiren ayva aynı zamanda kilo da verdiriyor...

Ayvanın faydaları

Sağlıklı bir hayat için her gıdayı mevsiminde tüketmek gerekiyor. Elbette ki bu gıdaların organik olması şart. İçinde bulunduğumuz kış aylarının gözdesi ayva, hastalıklarla mücadelede ederek şifa veriyor. Ayvanın yaprağı, meyvenin kendisinden ve kabuğundan çok daha fazla fenolik bileşik içeriyor.

 Ayvanın faydaları

Acıbadem Bakırköy Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayça Kaplan, "Dolayısıyla özellikle ayva yapraklarını kurutup kış aylarında çay olarak tüketerek hem tadından faydalanabilir hem sağlığınıza katkı sağlayabilirsiniz" diyor. Ayça Kaplan, ayvanın fayda sağladığı hastalıkları şöyle anlatıyor...

 Ayvanın faydaları

 

KANSERLE SAVAŞIYOR 
Serbest radikaller, hücrelerin mutasyon geçirmesine, ölmesine veya kontrolsüz çoğalmasına sebep olarak kanser riskini arttırıyor. Antioksidan içeriği yüksek olan ayva, polifenoller yardımıyla vücudu serbest radikallere karşı koruyarak kanser riskini azaltıyor.
 

 Ayvanın faydaları

KALP-DAMAR SAĞLIĞINI KORUYOR 
Yüksek oranda potasyum içermesi sayesinde tansiyonu düşürmede etkili oluyor. Ayrıca çözünebilir bir lif olan pektinin ayvada fazlaca bulunması kolesterolü düşürüyor. Ayva, içeriğindeki demir, çinko ve bakır gibi mineraller sayesinde kan hücrelerinin yapımını ve kanın akışkanlığını artırarak dolaşım üzerine olumlu etkiler sağlıyor.

 Ayvanın faydaları

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİYOR 
Ayvanın içeriğindeki C vitamini ve fitokimyasallar bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Ayva günlük C vitamini ihtiyacının 4'te 1'ini karşılayarak patojenlere, virüslere ve bakterilere karşı vücudunu koruyor. Gün içinde tercih edeceğiniz 2 veya 3 porsiyon (ihtiyacınıza göre değişiyor) meyvenin birini ayvadan yana kullanabilirsiniz.

 Ayvanın faydaları

 

SİNDİRİMİ KOLAYLAŞTIRIYOR 
Gaz problemlerini gidermek, sindirime yardımcı olmak için haşlanmış ayvayı tercih edebiliriz. Ayva kabızlığa iyi geldiği gibi ishal gibi şikayetlerin önlenmesinde de etkili oluyor. İçerdiği lif sayesinde dışkının normal hacminin oluşmasına yardımcı oluyor. Özellikle kaynatılmış olarak yemekte fayda var.

Ayvanın faydaları

BAĞIRSAK HASTALIKLARINI GİDERİYOR 
Ayva içerdiği liflerle bağırsak hastalıklarına karşı koruyucu etki gösteriyor. Liflerin sindirim sistemi kanalında olumlu etkileri sayesinde ayva, inflamatuar bağırsak hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor. Ayrıca lifin içindeki kateşin ve epikateşinler de kolonda kanser yapıcı toksinlerin bağlanmasına ve zararının önlemesine yardımcı oluyor.

Ayvanın faydaları

KANSIZLIĞA İYİ GELİYOR 
Ayvadaki yüksek demir içeriği sayesinde kan hücrelerinin üretimi artıyor. Anemi problemi yaşıyorsanız ayva demir tüketimini arttırmak adına iyi bir alternatiftir.

 Ayvanın faydaları

AĞIZ KOKUSUNU ÖNLÜYOR 
Antibakteriyel özelliği sayesinde mikroorganizmaların çoğalmasına engel oluyor. Ağızdaki bakterileri yok ederek kötü nefes kokusunu gideriyor.

 Ayvanın faydaları

KİLO VERMEYE KATKI SAĞLIYOR
Glisemik indeksi düşük olan ayva kan şekerini hızlı yükseltmiyor. Dolayısıyla şeker hastaları ve diyet yapanlar ayvayı yiyebilir.

 Ayvanın faydaları

Lifli yapısı sayesinde tokluk süresini uzatan bu meyve, zayıflamaya yardımcı olur. Diyette tatlı alternatifi arayanlar küçük boy bir ayvayı haşlayıp ya da buharda pişirerek
lezzetli tatlılar hazırlayabilir.

 Ayvanın faydaları

SAÇLARIN UZAMASINA YARDIMCI OLUYOR
Demir, bakır ve çinko gibi mineraller bakımından oldukça zengin olan ayva, artan kan dolaşımı ile saç diplerine daha bol oksijen gitmesini sağlıyor. Bu da, saçları güçlendirirken, aynı zamanda uzaması anlamına geliyor.

 Ayvanın faydaları

100 GRAMI 40 KALORİ
Tokluk süresini uzatmaktan saçları güçlendirmeye, mide- bağırsak hastalıklarından korunmadan cildin genç kalmasına kadar pek çok faydası olan ayvanın kalorisi de bir o kadar düşük. Öyle ki 100 gramı sadece 40 kalori içeriyor. Kilo vermek isteyenler bu harika meyveyi gönül rahatlığıyla tüketebiliyor.

Ayvanın faydaları

YAŞLILIK İZLERİNİ SİLİP ATIYOR
Kırmızı kan hücrelerinin üretimi için gerekli olan demir, bakır ve çinko mineralleri ayvada yüksek oranda bulunuyor.

 Ayvanın faydaları

Ayva tüketimiyle birlikte kırmızı kan hücrelerinin üretimi arttığından dolaşımda taşınan oksijen miktarı yükseliyor. Dokulara daha çok oksijen gitmesi de daha sağlıklı, daha genç bir cilt anlamına geliyor.

HIZLI MENU
GÖRDES MENU
DUYURULAR Tümü
Toplu Konut İdaresi ..... Ücretsiz Kick Boks K..... 2. Etap TOKİ Projesi..... 2. Etap TOKİ Projesi..... Sözlü ve Uygulamalı ..... Taşeron Kadrosu Sözl..... Sürekli İşçi Kadrola..... Sürekli İşçi Kadrola..... 2. Etap TOKİ Projesi..... 2. Etap TOKİ Projesi..... Mahalli İdareler Gör..... Gördes Belediyesi Ya..... Ücretsiz DGS Deneme ..... Kitap Okuma Kampanya..... Ücretsiz Halk Oyunla..... Mahalli İdareler Gör..... ÜCRETSİZ KEMAN KURSU..... MİLLİ İRADE NÖBETİ..... HACİVAT KARAGÖZ GÖLG..... YAZ SPOR OKULU 2016 .....
GÖRDES BEYAZ MASA DESTEK HATTI
0.236 547 15 20
CUMA MH. CUMHURİYET CD. NO:5 PK: 45750 GÖRDES / MANİSA
0.236 547 15 20 iletisim@gordes.bel.tr

GÖRDES BELEDİYESİ 2015 TÜM HAKLARI SAKLIDIR. SİTEDE KULLANILAN İÇERİKLERİN İZİNSİZ KOPYALANMASI VE KULLANILMASI YASAKTIR.
ÖZGEÇMİŞİ
BAŞKANA MESAJ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
İLETİŞİM
MUHAMMET AKYOL
GÖRDES BELEDİYE BAŞKANI