0.236 547 15 20
Cumhurbaşkanlığı Sistemi Konferansına Yoğun İlgi
Gördes Belediyesi'nin ev sahipliğinde 15 Temmuz Milli İrade ve Demokrasi Derneği tarafından, Kültür Sarayı'nda düzenlenen Ak Parti Manisa Milletvekili, MKYK Üyesi Murat Baybatur'un konuşmacı olarak katıldığı, Manisa Medya TV'den de canlı olarak yayınlanan "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi" konulu konferans vatandaşların yoğun ilgisiyle gerçekleştirildi.

Gördes Belediyesi'nin ev sahipliğinde 15 Temmuz Milli İrade ve Demokrasi Derneği tarafından, Gördes'te düzenlenen  "Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi" konulu konferans Manisa Medya Tv'den canlı olarak yayınlandı.

AK Parti MKYK Üyesi ve Manisa Milletvekili Murat Baybatur Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi konulu konferansa konuşmacı olarak katılırken, programın sunuculuğunu Manisa Medya Tv Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Polat yaptı.

Konferansa Gördes Belediye Başkanı Muhammet Akyol, Ak Parti Gördes İlçe Başkanı Mehmet İnci, Midder Genel Başkanı Serhat Çağ, Ak  Parti İl Başkan Yardımcıları, siyasi parti temsilcileri, meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı. Konferans salonu yoğun ilgi gösteren vatandaşları almayınca salon dışında da vatandaşlar için de sandalyeler konuldu.

Programın açılış konuşmasını 15 Temmuz Milli İrade ve Demokrasi Derneği Başkanı Serhat Çağ yaptı. Çağ konuşmasında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin faydalarına değinerek; " Bu coşkulu kalabalık 16 nisanın müjdecisi. İnanıyoruz ki Gördes'ten güçlü bir şekilde evet çıkacak. Geleceğimiz için, mazlumlar için, ümmet için, şehitlerimiz ve gazilerimiz için evet diyoruz. " dedi.

Türkiye'nin yakın tarihine değinen ve anayasanın tarihsel süreciyle ilgili açıklamalarda bulunan Gördes Belediye Başkanı Muhammet Akyol; " Bu topraklarda barınmak ve buraları barınmak kolay değil. Biz 1071'de Alparslan'la anadolu girdik. Yavuz Sultan Süleyman'larla, Kanunilerle, Fatih'lerle Anadoluya kök saldık. Bizleri bu topraklardan atmak isteyen haçlı zihniyetiyle o gündür bu gündür mücadelemiz devam ediyor. Ardından Osmanlı'nın küllerinden Atatürk'ün önderliğinde Türkiye Cumhuriyeti'ni kurduk. Bu bizim son devletimiz. Ama hilalle haçın mücadelesi hep devam etti. Bunu en son 15 Temmuz'da gördük. Kanlı darbe girişimi ve işgal girişimine kahraman milletimiz Reisimiz Başkomutanımız Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde bu işgale dur dedi. Bütün ümmetinin, bütün mazlumların ümidi Türkiye. Millet olarak artık geriye değil ileriye bakmak istiyoruz. 2023,2071 hedeflerimize bakmak istiyoruz. Yine dünyada söz sahibi olmak istiyoruz. Allah'ın izniyle 16 Nisan'dan hiç bir şüphemiz yok. Ancak dosta güven, düşmana korku salmak için güçlü bir şekilde evet demeliyiz. Allah'ın izniyle akyolda ilerlemeye, hak yolda mücadele etmeye devam edeceğiz. Vatanımızın birliği ve dirliği için, milletimin huzuru için, gençlerimizin geleceği için, istikbalimiz ve istiklalimiz için, ezanlarımızın ilelebet inlemesi, bayrağımızın ebediyen dalgalanması için biz evet diyoruz. Evetleriniz bol olsun" dedi.

Hayır’cı cephenin ’Rejim değişiyor’ söylemlerini bilinçli bir saptırma olarak niteleyen AK Parti MKYK Üyesi ve Manisa Milletvekili Murat Baybatur, yeni anayasa paketinde Anayasa’nın 1’nci maddesinde yer alan ’Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir’ tanımını değiştiren veya ortadan kaldıran hiçbir maddenin yer almadığını söyledi. Baybatur, "Ne bizim, ne de MHP’nin rejimle bir zoru yok. Olanlar da karşılarında ilk bizi bulacaktır" dedi.

Gördes’te coşkulu bir kalabalığa seslenen Baybatur, "Millet 15 Temmuz’da Cumhuriyete ölümüne sahip çıktı. Artık Cumhuriyet bir avuç azınlığın sahiplendiği bir değer değil. 80 milyon vatandaşımızın ölümüne sahip çıktığı, vatan, millet, ezan, bayrak gibi ortak bir değerdir" dedi.

’Hayır’cı cephenin ’Rejim değişiyor’ söylemlerine sert çıkan Baybatur, rejim kelimesinin hukuki bir kelime olmadığını ve ana muhalefetin bundan istifade ederek milleti kandırmaya çalıştığını dile getirerek, "Rejim düzen demektir. Devletin şeklini kastederek devlet rejimi diyebilirsiniz, cumhuriyet mi, monarşi mi diye. Devletin yapısını kastedebilirsiniz, federal mi, üniter mi diye. Yok, hükümet rejimi derseniz o zaman hükümet sistemini kast etmiş olursunuz. Böyle muğlaklık içeren bir kelimeyi kullanmak suretiyle bir tür kavram dolandırıcılığı yapıyorlar" dedi.

Türkiye’de bir rejim değişikliğinden söz edebilmek için cumhuriyetin temel niteliklerini değiştiren veya ortadan kaldıran bir düzenlemenin olması gerektiğine işaret eden Baybatur, şöyle konuştu:

"Rejim değişikliği demek bilinçli bir saptırmadır. Rejim değişikliği diyebilmeniz için anayasanın ilk 4 maddesinde değişiklik yapmanız gerekir. Anayasa’nın 1’nci maddesi ne diyor? ’Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir’ diyor. Halkımızın huzuruna getirdiğimiz 18 maddelik anayasa paketinde 1’nci maddeyi değiştiren ya da ortadan kaldıran bir hüküm var mı? Yok. Doğrudan ya da dolaylı bir etki yapacak herhangi bir atıf var mı? Yok. Bu 18 maddenin anayasanın herhangi bir maddesiyle çelişir bir noktası var mı? Yok. Olsaydı Meclis’ten geçemezdi zaten. Anayasa’nın 1’nci maddesi ‘Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir’ derken, hükümette Cumhuriyette ısrar ederken ’Rejim değiştiriliyor’ demek, olmayan bir şeyi var göstermek, milleti yanıltmak, insanları tahrik etmek, kamplaştırmak, kutuplaştırmaktan başka hangi amaca hizmet edebilir ki? Millet 15 Temmuz’da Cumhuriyete ölümüne sahip çıktı. Artık Cumhuriyet bir avuç azınlığın sahiplendiği bir değer değil. 80 milyon vatandaşımızın ölümüne sahip çıktığı, vatan, millet, ezan, bayrak gibi ortak bir değerdir."

Yapılan değişikliğin hükümet modeli değişikliği olduğunun altını çizen Baybatur, "Devlet yıkılmadı ki; yeniden kurulsun. Türkiye rejim tercihini 1923’te cumhuriyetten yana yapmıştır. Ne bizim, ne de MHP’nin rejimle bir zoru yok. Olanlar da karşılarında ilk bizi bulacaktır" şeklinde konuştu.

Programın sonunda konuşmacılara hediyeleri takdim edildi. Daha sonra toplu fotoğraf çekilmesiyle konferans sona erdi.

Haberin Diğer Resimleri
HIZLI MENU
GÖRDES MENU
DUYURULAR Tümü
Toplu Konut İdaresi ..... Ücretsiz Kick Boks K..... 2. Etap TOKİ Projesi..... 2. Etap TOKİ Projesi..... Sözlü ve Uygulamalı ..... Taşeron Kadrosu Sözl..... Sürekli İşçi Kadrola..... Sürekli İşçi Kadrola..... 2. Etap TOKİ Projesi..... 2. Etap TOKİ Projesi..... Mahalli İdareler Gör..... Gördes Belediyesi Ya..... Ücretsiz DGS Deneme ..... Kitap Okuma Kampanya..... Ücretsiz Halk Oyunla..... Mahalli İdareler Gör..... ÜCRETSİZ KEMAN KURSU..... MİLLİ İRADE NÖBETİ..... HACİVAT KARAGÖZ GÖLG..... YAZ SPOR OKULU 2016 .....
GÖRDES BEYAZ MASA DESTEK HATTI
0.236 547 15 20
CUMA MH. CUMHURİYET CD. NO:5 PK: 45750 GÖRDES / MANİSA
0.236 547 15 20 iletisim@gordes.bel.tr

GÖRDES BELEDİYESİ 2015 TÜM HAKLARI SAKLIDIR. SİTEDE KULLANILAN İÇERİKLERİN İZİNSİZ KOPYALANMASI VE KULLANILMASI YASAKTIR.
ÖZGEÇMİŞİ
BAŞKANA MESAJ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
İLETİŞİM
MUHAMMET AKYOL
GÖRDES BELEDİYE BAŞKANI